On se dosjetio načinu lovljenja ribe noću, pomoću vatre, što je značilo revoluciju u ribolovu i ribarstvu. Sportski ribolov u Zadru relativno je novijeg doba i prvi su mu tragovi, koliko mi je poznato, iz godine 1938, kad je te godine u Zadarskome kanalu u organizaciji talijanske Dopolavore Provinciae trebalo biti održano prvenstvo regije u udičarenju iz barke na kojem su trebale biti podijeljene i medalje. To prvo prvenstvo regije nazalost, zbog učestalog pomanjkanja ribe nije održano a drugih prvenstava u sportskom udičarenju koliko mi je poznato do okončanja Drugoga svjetskog rata nije bilo, iz godine 1938. počeci su i podvodnog ribolova u Zadru. Četiri godine ranije u Parizu je utemeljen prvi klub podvodnog ribolova.
Ribarstvo na zadarskome podrucju ima tisućugodišnju tradiciju s nizom inovacija među kojima je osobito upečatljiva ona iz godine 1524, Kresula pl. Cedulina sina Šimunova.
Začetnik podvodnog ribolova Zadru je MARIO BRKIĆ, koji je napravio neku vrstu maske za ronjenje i podvodni ribolov izradivši je od zračnica automobilske gume, - Maska je imala komad stakla uokvirenoga gumom. Bila je bez disalice i jako je stezala lice pa je roniti bilo vrlo naporno, Ipak rnladež je "poludjela" za tom novotarijom i svi su je izrađivali. Nismo imali podvodnu pušku pa smo lovili s lukom i strijelom na "lastik".
O udičarenju i podvodnom ribolovu kao organiziranom sportu u nasem gradu može se govoriti tek nakon utemeljenja Sportsko - ribolovnog društva Zubatac, koje počinje djelovati prvog dana proljeca 1948. Inicijativnu grupu za utemeljenje drustva činili su: dr. Edvin Andrović, pomorski kapetan Gracije Bilafer, Ante-Nino Mastrović, Doro Petrić, Vjekoslav Gerlanc, Vlado Nikpalj i Milan Ivoš.
U početku Zubatac je brojio dvadesetak vrlo djelatnih članova i oni su polovinom 1950,
godine pristupili izgradnji društvenog doma. Za njegovu izgradnju najzaslužniji su: Vlado Nikpalj, Nikola Repanić, Gracije Bilafer, Milan Ivoš, Eugen Kvito, Ante Sambunjak, Marko Šupuk, Doro Petrić i drugi. Dom je otvoren 1. svibnja 1951. na mjestu gdje se i danas nalazi na Obali kralja Tomislava.
Natjecali smo se tko će više doprinijeti materijalnim i novčanim sredstvima te je dom bio¸ izgrađen za nepunu godinu dana. Za nase Društvo bila je to velika stvar. Imali smo se gdje okupljati i dogovarati pa smo krenuli sa smjelijim planovima. U domu su se održavala predavanja, tečajevi i društvene večere. Već te 1951. počeli smo organizirati zajednički ribolov i izlaske na more, sto je značilo začetak organiziranog nautičkog turizma na zadarskome podrucju.